Odzież robocza – kiedy jest konieczna i przed czym może chronić?

Ubrania robocze dla pracowników pozwalają na uzyskanie odpowiedniej ochrony przed wieloma czynnikami zewnętrznymi i jednocześnie poprawiają one komfort codziennej pracy. Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież roboczą? Na jakichś stanowiskach jest ona najczęściej używana? Jaką zapewnia ochronę?

Co to jest odzież robocza?

Pojęcie odzieży roboczej odnosi się do rodzaju ubrań, które pozwalają na wygodniejszą i bezpieczniejszą pracę. Obejmuje ona ubrania, a także różne rodzaje akcesoriów, obuwie, które stosowane jest przez pracowników. Przepisy wskazują, że pracodawca powinien przekazać taką odzież pracownikom, gdy ich osobiste ubrania mogą być uszkodzone albo zabrudzone podczas pracy. Również może on wykorzystać ją wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby, na przykład po to, aby budować profesjonalny wizerunek swojej firmy.

Kto powinien nosić odzież roboczą?

Odzież robocza jest zwykle noszona przez osoby wykonujące prace fizyczne. Najczęściej korzystają z niej poniżsi pracownicy:

 • budowlańcy
 • pracownicy produkcyjni
 • pracownicy przemysłowi
 • operatorzy maszyn
 • mechanicy
 • rolnicy
 • pracownicy służby zdrowia
 • personel sprzątający

Obecnie producent odzieży roboczej może zaoferować różne rodzaje ubrań, które mogą być też dopasowane do konkretnych stanowisk pracy. Najczęściej kupowane są spodnie i kurtki, koszule i bluzy robocze.

 Odzież robocza – przed czym powinna chronić?

Odzież robocza powinna chronić przed określonymi zagrożeniami występującymi w danym środowisku pracy. Przykładowe zagrożenia, przed którymi może chronić odzież robocza, obejmują:

Zagrożenia fizyczne

Chroni ona użytkownika przed różnego rodzaju zagrożeniami, na przykład przecięcia, przebicia, uderzenia i otarcia. Odzież robocza, taka jak spodnie, obuwie ochronne, rękawice, może pomóc w ochronie przed tymi zagrożeniami.

Zagroenia chemiczne

Odzież robocza, taka jak kombinezony i rękawice wykonane z materiałów odpornych na chemikalia, może pomóc w ochronie przed tymi zagrożeniami, na przykład przed drażniącymi detergentami.

Zagrożenia elektryczne

Odzież robocza, taka jak rękawice i buty ochronne, może pomóc w ochronie przed zagrożeniami związanymi z prądem elektrycznym, który może powodować porażenia lub uszkodzenia urządzeń elektrycznych.

Niskie i wysokie temperatury

Odzież robocza zapewnia też dobrą ochronę w przypadku niskich i wysokich temperatur, które związane są z pogodą lub procesami przemysłowymi. Wielu producentów, w tym polska marka mark-helper.com, oferuje ubrania w wariantach przeznaczonych na porę letnią oraz zimową, dlatego można dobrać je wtedy w zależności od konkretnych warunków. Warto zatem pamiętać o tym, że konkretny rodzaj wymaganej odzieży roboczej będzie zależał od zagrożeń występujących w danym środowisku pracy, ale również warto uwzględnić wtedy kwestie związane z komfortem i funkcjonalnością odzieży oraz z jej odpornością na czynniki zewnętrzne, aby mogła ona posłużyć na długi czas.

Gdzie sprzedawana jest odzież robocza?

Zakup odzieży roboczej jest możliwy w wielu sklepach, między innymi:

 • W sklepach BHP – oferują one szeroki wybór produktów w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym także różne rodzaje ubrań. Takie sklepy działają w wielu mniejszych i większych miejscowościach w Polsce.
 • U producentów – wielu producentów, w tym mark-helper.com, prowadzi bezpośrednią sprzedaż odzieży.
 • Przez internet – zakupienie odzieży roboczej dla pracowników jest również możliwe za pośrednictwem internetu, dlatego można wtedy bardzo łatwo zakupić niezbędne produkty dla pracowników.