Utylizacja elektroniki – co zrobić z niepotrzebnym sprzętem?

Sprzęt elektroniczny powinien być odpowiednio zutylizowany, czego wymagają przepisy prawa. Co zrobić z niepotrzebną elektroniką?

Ze sprzętu elektronicznego korzysta się na co dzień. Gdy się popsuje, można próbować go naprawić albo wymienia się go na nowy. Gdy naprawa nie jest możliwa i trzeba kupić nowe urządzenie, warto wiedzieć, w jaki sposób powinna odbywać się utylizacja elektroniki zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Co zrobić z niepotrzebną elektroniką?

Niepotrzebna elektronika, która określana jest często jako elektrośmieci, musi być poddana odpowiedniej utylizacji. Nie można zatem po prostu wyrzucić jej do zwykłego kubła na odpady. Co zatem należy z nią zrobić?

 

Zgodnie z obowiązującym prawem utylizacja elektroniki powinna odbywać się w specjalnych firmach, które posiadają odpowiednie uprawnienia oraz zaplecze do prowadzenia tego typu czynności. Firmy te odbierają wtedy wyposażenie od swoich klientów i odpowiednio je przetwarzają.

 

Co dzieje się z niepotrzebną elektroniką? W urządzeniach znajduje się wiele materiałów, które można odzyskać, dlatego też przeznaczane są one do recyklingu. Pozostałe elementy, które nie mogą być przetworzone, są wyrzucane. Dzięki temu można odzyskać wiele cennych związków i pierwiastków, które również mają spore ceny. To zatem przyjazne dla natury rozwiązanie.

 

Utylizacja elektroniki – metody

Aby pozbyć się zgodnie z przepisami niepotrzebnej elektroniki, można skorzystać z poniższych metod:

 

  1. Przekazanie elektrośmieci podczas zbiórki odpadów

To bardzo prosty i wygodny sposób, aby pozbyć się niepotrzebnej elektroniki. Zbiórki odpadów są regularnie organizowane na terenie gmin i miast, również podczas wielu eventów.

 

Wtedy można na miejsce przynieść mniejszy sprzęt, duży natomiast można wystawić przed dom w dniu zbiórki, aby służby komunalne mogły go zabrać. Następnie zgodnie z przepisami prowadzona jest utylizacja elektroniki przez specjalistyczną firmę.

 

  1. Przekazanie elektroniki do firmy prowadzącej utylizację

Drugim rozwiązaniem, aby utylizacja elektroniki odbywała się zgodnie z prawem, jest przekazanie sprzętu bezpośrednio do firmy, która zajmuje się jego odbiorem. Takie usługi oferuje między innymi firma https://geomar.net.pl.

 

Wybrane firmy prowadzące utylizację odpadów zapewniają również swoim klientom usługi w zakresie ich transportu, załadunku, przygotowania, ważenia.

 

  1. Oddanie sprzętu przy kupnie nowego

Kolejnym sposobem jest utylizacja elektroniki wtedy, gdy kupuje się nową. Firmy sprzedające sprzęt mogą odebrać ten niepotrzebny od swoich klientów, co jest bardzo wygodne wtedy, gdy jest to sprzęt większy, cięższy i trudny w transporcie.

 

Aby skorzystać z tej usługi, konieczne jest poinformowanie o chęci oddania używanego sprzętu przy zakupie nowego.

 

  1. Sprzedaż sprzętu w skupie

Warto też wskazać, że możliwa jest sprzedaż sprzętu elektronicznego w skupie elektroniki. Takie skupy mogą wtedy zapłacić za sprzedane odpady zależnie od ich rodzaju oraz wagi. To zatem sposób na dodatkowy zarobek w przypadku posiadania sporej ilości elektrośmieci.