Złącza obrotowe do przekazywania płynów – czym są i gdzie używane?

Złącza obrotowe to elementy o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystuje się je również do przekazywania płynów. Czym dokładnie cechują się takie złącza i gdzie są one używane?

Czym są złącza obrotowe?

Złącza obrotowe są ważnymi elementami systemów przesyłu płynów, które służą do łączenia dwóch elementów instalacji, na przykład rur lub węży, jednocześnie umożliwiając ich obrót. Obecnie złącza obrotowe wykorzystuje się różnych dziedzinach przemysłu. Są zaprojektowane tak, aby transportować różne rodzaje płynów, a także mogą wytrzymać wysokie ciśnienie i ekstremalne temperatury. Przykładowo za pomocą tego rodzaju złączy transportuje się oleje hydrauliczne, diatermiczne, chłodziwa, wodę. Również mogą być one używane do transportowania sprężonego powietrza czy próżni. Jedną z firm, która dostarcza tego typu złącza, jest firma Efektywna Automatyzacja. Z jej ofertą można zapoznać się na witrynie: https://www.ea.krakow.pl/zlacza-obrotowe.

Czym wyróżniają się złącza obrotowe do transportu płynów?

Do najważniejszych cech złączy obrotowych używanych w przesyle płynów zaliczane są:

Ruch obrotowy

Złącza obrotowe pozwalają na obrót, co może zapobiegać zaginaniu lub skręcaniu elementów wchodzących w skład systemu przesyłania płynów. Pomaga to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia lub awarii oraz zapewnia nieprzerwaną pracę systemu.

Wszechstronność

Złącza te są wszechstronne i mogą być stosowane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle naftowym i gazowym, przetwórstwie chemicznym, żywności oraz w uzdatnianiu wody.

Redukcja naprężenia

Ze względu na swoje działanie złącza obrotowe pomagają zmniejszyć naprężenia systemu przesyłowego, które mogą być spowodowane ruchem, wibracjami, zmianami ciśnienia lub temperatury. Pomaga to przedłużyć żywotność systemu i zmniejszyć ryzyko wycieków lub innych rodzajów uszkodzeń.

Odporność na korozję

Przeguby obrotowe są zwykle wykonane z materiałów odpornych na korozję i zużycie, takich jak stal nierdzewna lub stal węglowa. Przekłada się to na trwałość systemu.

Łatwa konserwacja

Tego rodzaju elementy nie są również trudne w konserwacji i naprawie, co pomaga zminimalizować przestoje i obniżyć koszty związane z konserwacją systemu.

Gdzie najczęściej stosuje się złącza obrotowe?

Złącza obrotowe są powszechnie stosowane do przesyłu płynów i gazu podczas łączenia węży i rur w systemach przesyłowych. Wykorzystuje się je między innymi w branży wydobywczej podczas wydobywania ropy naftowej, w przemyśle chemicznym podczas transportu chemikaliów, a także podczas transportowania substancji w przemyśle spożywczym, na przykład wody, soków, syropów. Złącza obrotowe stosowane są ponadto podczas oczyszczania wody do łączenia rurociągów i węży transportujących wodę lub ścieki. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymać wysokie ciśnienie i korozję powodowaną przez chemikalia w wodzie.

Podsumowując, złącza obrotowe są ważnymi elementami systemów przesyłu płynów. Dzięki włączeniu ich do systemu transferu płynów można uzyskać niezawodny przepływ mediów, jednocześnie zmniejszając ryzyko uszkodzenia lub awarii.