Wymiana gałek w meblach – jak ją wykonać?

Dzięki tak prostej czynności jak wymiana gałek w meblach można samodzielnie odmienić ich wygląd. Jak wybrać odpowiednie gałki do mebli? Jak przeprowadzić ich wymianę? Zobacz praktyczne porady!

W jakich meblach można wymieniać gałki?

Gałki da się wymieniać zasadniczo we wszystkich meblach, które są w nie wyposażone. Również poza gałkami można wymieniać w nich uchwyty meblowe na nowe.

 

Za pomocą nowych gałek meblowych można sprawić, że mebel uzyska ładniejszy wygląd, na przykład w stylu tradycyjnym albo nowoczesnym. Gałki mogą również wpisać go w konkretną aranżację, na przykład pokoju dziecięcego.

 

Najczęściej wymienia się gałki w meblach jak komody, szafy ubraniowe i szafki, a także w meblach kuchennych. Oczywiście, można również wymieniać je także w innych typach umeblowania według swojego uznania.

 

Wymiana gałek może być też połączona z renowacją mebli, na przykład z ich pomalowaniem na inny kolor.

 

Rodzaje gałek meblowych – jakie warto kupić?

W sklepach można znaleźć różne rodzaje gałek do mebli, dlatego też przed kupnem warto określić, jakie będą najlepsze, a także uwzględnić różne oferty producentów.

 

Gałki meblowe dzieli się na różne kategorie pod względem materiału, z którego są wyprodukowane. Najczęściej są to:

  • gałki metalowe
  • gałki plastikowe
  • gałki ceramiczne
  • gałki drewniane

 

Mogą mieć one także zróżnicowane style, na przykład mogą być to nowoczesne gałki o prostej i minimalistycznej budowie, ale też gałki tradycyjne z elementami rzeźbionymi. Do pokoju dziecięcego często kupowane są natomiast gałki w kształcie zwierzątek. Te drewniane są z kolei ciekawym uzupełnieniem rustykalnych i skandynawskich aranżacji.

 

Wybierając odpowiednie gałki meblowe, warto uwzględnić rodzaj mebla, jego przeznaczenie, a także rodzaj ostatnich gałek, ponieważ po ich odkręceniu na meblach mogą pozostać widoczne ślady. Zamontowanie mniejszych gałek może zatem nie dać oczekiwanego efektu estetycznego.

 

Sprawdź gałki do mebli uchwytymeblowe24.pl, gdy szukasz wysokiej jakości gałek do swoich mebli!

 

Jak zamontować nowe gałki meblowe?

Montaż gałek meblowych nie jest skomplikowanym procesem, dlatego też można wykonać go samodzielnie. Potrzebne będą wtedy nowe gałki oraz śrubokręt – wkrętak dopasowany do śrub przytrzymujących gałki. Najczęściej stosowane są w tym przypadku śruby krzyżakowe.

 

W celu łatwego montażu gałek w szufladach należy je wysunąć albo wyjąć z mebla, a także opróżnić, ponieważ znajdujące się w nich przedmioty mogą utrudnić odkręcenie i przykręcenie nowej gałki.

 

Następnie należy odkręcić gałkę, która dotychczas była zamontowana w meblu i przykręcić nową, uważając, aby nie zarysować nią frontów mebli. Gałka powinna być dokręcona mocno, ale nie przesadnie, aby nie uszkodzić jej gwintu.

 

Sam proces wymiany gałek meblowych na nowe jest zatem bardzo prosty i szybki i może wykonać go każdy. Gdy zatem znudził Ci się wygląd mebli lub chcesz poddać je renowacji, zakupienie nowych gałek meblowych to strzał w dziesiątkę.

 

Wiele rodzajów akcesoriów meblowych czeka już teraz w sklepie internetowym https://uchwytymeblowe24.pl!