Likwidacja barier architektonicznych jest bardzo ważna dla osób niepełnosprawnych i mających trudności z samodzielnym poruszaniem się. Jednym z ważnych sprzętów używanych w ich likwidacji są windy dla niepełnosprawnych. Czym się one charakteryzują? Gdzie są montowane? Jak można je zamówić?
Czym wyróżniają się windy dla niepełnosprawnych?
Windy dla niepełnosprawnych to urządzenia, które mają na celu poprawę dostępności dla osób niepełnosprawnych, z upośledzeniem ruchowym lub o ograniczonej sprawności ruchowej, na przykład korzystających z wózków inwalidzkich, skuterów inwalidzkich, chodzików, kul. Zwykle składają się z platformy z barierkami lub obudową, która może pomieścić wózek lub skuter, a także z mechanizmu podnoszącego, który podnosi i opuszcza platformę między piętrami. Tego rodzaju urządzenia stanowią bezpieczny środek transportu dla osób niepełnosprawnych, umożliwiając im łatwy, szybki i niezależny dostęp do różnych pięter budynku.
Gdzie montuje się windy dla niepełnosprawnych?
Windy te są zwykle używane w budynkach, w których osoby niepełnosprawne nie mogą poruszać się między kondygnacjami na inne sposoby, na przykład w miejscach. Wykorzystuje się je między innymi tam, gdzie pełnowymiarowa winda może nie może być zamontowana, a także przy schodach, gdy nie można wykonać podjazdu dla niepełnosprawnych – wskazuje pracownik z firmy wykonującej windy WT Lift, która również specjalizuje się w produkcji dźwigów dla osób niepełnosprawnych. Przykładowo windy dla osób niepełnosprawnych można znaleźć w urzędach, szpitalach, sklepach, obiektach zabytkowych, hotelach, restauracjach. Dźwigi do wózków inwalidzkich mogą być instalowane wewnątrz lub na zewnątrz i mogą być zaprojektowane tak, aby pasowały do różnych przestrzeni pod kątem ich wymiarów i konstrukcji.
Jak wybrać dobrą windę dla niepełnosprawnych?
W porównaniu do standardowych wind windy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych charakteryzują się kilkoma dodatkowymi rozwiązaniami poprawiającymi ich funkcjonalność. Przede wszystkim takie podnośniki do wózków inwalidzkich są wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, na przykład w zabezpieczające bramki, przyciski zatrzymania awaryjnego oraz rezerwowe systemy zasilania. Dzięki temu zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa swoim użytkownikom. Windy dla osób niepełnosprawnych są projektowane tak, aby były wytrzymałe i mogły wytrzymać regularne użytkowanie. Te przeznaczone do użytkowania na zewnątrz są także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Warto też wskazać, że windy dla niepełnosprawnych można dostosować do konkretnych warunków danego budynku. Mogą one zatem uwzględniać ograniczenia przestrzenne, ponieważ wykonuje się je na zamówienie. Dzięki temu można zamontować je także w tych budynkach, które nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby zamówić windy dla niepełnosprawnych, warto zdecydować się na firmę, która ma duże doświadczenie w ich projektowaniu, budowie, montażu oraz serwisie. W Krakowie i okolicach takie usługi zapewnia firma produkująca windy WT Lift, która ma na swoim koncie wiele udanych realizacji tego typu dźwigów.