Słupki drogowe – rodzaje i przeznaczenie. Gdzie je zamówić?

Słupki drogowe używane są powszechnie i spotykane są one w związku z tym w wielu miejscach. Jakie są główne rodzaje słupków oraz ich przeznaczenie. Gdzie można zamówić tego typu elementy?

Słupek drogowy – co to?

Słupkami drogowymi nazywa się montowane na stałe albo ruchome elementy, które zaliczane są do szerszej kategorii urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Tego typu słupki są obecnie używane gównie na drogach, ale również można spotkać się z nimi w innych miejscach, na przykład ciągach komunikacyjnych pieszych, rowerowych, na parkingach – wskazuje przedstawiciel firmy produkującej słupki drogowe wimed.pl.

 

Szeroka gama różnych typów słupków drogowych pod kątem ich parametrów technicznych powoduje, że można dopasować je specjalnie do konkretnego przeznaczenia, estetyki otoczenia oraz budżetu.

 

Rodzaje słupków drogowych

Słupki drogowe mogą być podzielone na różne kategorie pod kątem ich budowy i zastosowania. Sprawdź poniżej najczęściej spotykane rodzaje słupków drogowych:

 

Słupki blokujące

To najczęściej spotykany rodzaj słupków drogowych, które mają na celu zablokowanie ruchu pojazdów w danym miejscu, a także mogą one służyć do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, gdy będą dodatkowo wyposażone w łańcuchy.

 

Takie słupki wyróżniają się wysoką wytrzymałością i najczęściej malowane są na kolor biało-czerwony, by były dobrze widoczne. Można też kupić je w wariancie dekoracyjnym, stylizowanym, na przykład do montażu w parkach, na obszarach zabytkowych.

 

Słupki składane

W niektórych miejscach konieczne jest blokowanie przejazdu tylko określonych pojazdów, natomiast inne wymagają przejazdu, na przykład dotyczy to policji, straży pożarnej, karetek pogotowia. Wtedy stosowane są słupki składane.

 

Słupki elastyczne

Podobne przeznaczenie do słupków składanych mają słupki elastyczne, których budowa pozwala na złożenie się pod wpływem ciężaru najeżdżającego na nie pojazdu. Po jego przejechaniu słupek powraca do swojej pionowej pozycji.

 

Słupki prowadzące

To rodzaj słupków używanych na obrzeżach dróg, których zadaniem jest prowadzenie kierowców. Wyposażone są one w odblaski i dodatkowo mogą zawierać również oznaczenia dotyczące oznakowania drogi i jej kilometra. Tego typu słupki mogą być zatem dodatkowo personalizowane.

 

Blokady parkingowe

Do słupków drogowych można też zaliczyć blokady parkingowe, które mają na celu zablokowanie parkowania w konkretnych miejscach. Wyposażone są one w zamki pozwalające na złożenie przez osobę, która może skorzystać z miejsca parkingowego.

 

Gdzie można zakupić słupki drogowe?

Aktualnie sprzedaż słupków drogowych jest prowadzona przez wiele firm, które mogą zaoferować je w zróżnicowanych wariantach pod kątem ich wyglądu, przeznaczenia, dodatkowej personalizacji.

 

Szeroki wybór słupków drogowych oferuje również firma https://wimed.pl, która specjalizuje się w produkcji znaków drogowych dla swoich klientów.

 

Z różnymi wariantami dostępnych słupków drogowych można już teraz zapoznać się na stronach producentów tego typu urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i zamówić je online.