Rolety okienne, żaluzje czy zasłony – na co się zdecydować?

Wybierając między roletami okiennymi, żaluzjami lub zasłonami, warto uwzględnić kilka bardzo ważnych czynników. O czym warto pamiętać? Doradzamy w wyborze najlepszych osłon okiennych!

Wygląd osłon okiennych

Rolety, żaluzje i zasłony są dostępne w szerokiej gamie stylów, kolorów i wzorów, co pozwala wybrać najlepsze osłony pasujące do wystroju wnętrza. Rolety oferują bardziej nowoczesny i prosty wygląd, a zasłony mogą dodać przestrzeni odrobinę elegancji. Z kolei żaluzje można dopasować zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i do tych o charakterze nowoczesnym. Warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów, aby wybrać takie, które będą najlepiej dopełniały daną aranżację. Szeroki wybór ciekawych modeli prezentuje firma lublinrolety.pl, która specjalizuje się w dostawie różnego rodzaju osłon okiennych w Lublinie i dla klientów z okolicznych miejscowości.

Regulacja ilości światła wpadającego do wnętrza

Rolety i żaluzje zapewniają bardziej dokładną kontrolę światła w porównaniu z zasłonami. Można je regulować, aby skutecznie blokować lub filtrować światło słoneczne, na przykład można je ustawić tak, aby zaciemniały pomieszczenie jedynie częściowo, a wtedy, gdy będzie to potrzebne, zasłonić je całkowicie. Z drugiej strony zasłony zapewniają różne poziomy kontroli światła w zależności od ich grubości, dlatego mogą być one również całkowicie zaciemniające lub mogą przepuszczać światło. Często stosuje się jednocześnie osłony w formie rolet i żaluzji oraz zasłon, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pełnej regulacji światła w pomieszczeniu i przy tym nadanie mu atrakcyjnego wyglądu.

Stopień prywatności

Rolety i żaluzje zapewniają doskonałą prywatność, ponieważ można je całkowicie zamknąć, uniemożliwiając osobom postronnym zaglądanie do wnętrza budynku. Warto jednak wskazać, że zależy to od konkretnego materiału wykorzystanego do produkcji rolet. Rolety rzymskie wykonane z lekkiej tkaniny mogą nie być wystarczające, by zapewnić właściwą prywatność, podczas gdy te wykonane z zaciemniającego, termicznego materiału mogą całkowicie zablokować widoczność wnętrza.  Zasłony zapewniają również prywatność, ale może się to różnić w zależności od rodzaju wykorzystanego na nie materiału. Warto więc zwrócić na niego uwagę.

Czyszczenie osłon okiennych

Rolety i żaluzje są generalnie dość trudne do czyszczenia, ponieważ w celu usunięcia z nich brudu trzeba je przetrzeć lub odkurzyć, a osadzony w zakamarkach kurz może stanowić wtedy dużo problemu. Niektórych materiałów nie można również czyścić na mokro, co także utrudnia utrzymanie ich w czystości. Zasłony wymagają mniej wysiłku przy czyszczeniu, ponieważ wymagają jedynie zdjęcia i wyprania ręcznego lub wysłania do pralni chemicznej, dlatego po takim procesie są one czyste i pachnące

Cena osłon okiennych

Rolety i żaluzje często mają szeroki przedział cenowy w zależności od materiału, marki i funkcji. Zasłony także mogą różnić się ceną w zależności od tkaniny i wymiarów. Gdy planuje się zakupienie tego typu wyposażenia, duże znaczenie ma zatem określenie swojego budżetu, dzięki czemu będzie można zakupić odpowiednie osłony, co nie będzie związane z wysokim wydatkiem.