Rodzaje ziemi ogrodowej – jaką warto wybrać?

Ziemia ogrodowa pomaga we wzroście roślin, tworząc korzystne dla nich podłoże. Jakie rodzaje ziemi dostępne są w sprzedaży i jaką warto wybrać?

Ziemia określana jako ogrodnicza albo ogrodowa jest rodzajem produktu przeznaczonego do tworzenia podłoża dla roślin. Może być ona używana w ogrodzie, ale nie tylko, na przykład w warzywniku, sadzie, a także w skrzynkach, doniczkach. Gdy chodzi o produkt jak workowana ziemia ogrodowa Kraków to dobre miejsce do jej zakupu, ponieważ działają tam różne sklepy i centra ogrodnicze mające ją w ofercie. Na co warto się zdecydować?

 

Jakie są główne rodzaje ziemi ogrodowej?

Do głównych rodzajów ziemi ogrodowej – ogrodniczej zaliczane są przede wszystkim:

 

Ziemia kompostowa

To ziemia, którą można przygotować we własnym zakresie z kompostu. Do tego celu potrzebny będzie kompostownik, do którego wrzuca się odpady roślinne. Skład ziemi kompostowej może być zróżnicowany, ale zawiera ona najczęściej bogatą gamę substancji odżywczych i bardzo dobrze nadaje się pod różne rośliny.

 

Torf

Torf jest rodzajem bardzo żyznego podłoża, które naturalnie powstaje na podmokłych terenach. Może mieć zróżnicowany skład, a także jego charakterystyczną cechą jest kwasowy odczyn, dlatego może być on stosowany w celu wyrównania pH gleby nadmiernie zasadowej i rekomendowany jest dla roślin kwasolubnych – wskazuje pracownik centrum ogrodniczego https://niemczewscy.pl.

 

Ziemia uniwersalna

To jedna z najczęściej stosowanych ziemi ogrodniczych, którą można kupić praktycznie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do ogrodu. Ziemia ta ma uniwersalne zastosowanie i może być ona używana pod różne rośliny, na przykład krzewy, drzewa, kwiaty, również pod warzywa. Nadaje się również do donic i skrzynek. Gdy potrzebna jest taka ziemia ogrodowa Kraków (niemczewscy.pl) umożliwia zamówienie jej w wielu punktach.

 

Ziemia do trawników

To rodzaj ziemi ogrodowej dedykowanej specjalnie do trawników. Gdy zatem planuje się założyć bujny trawnik albo też wykonać jego renowację, ziemia ta będzie bardzo dobrze się do tego nadawała. Znajdują się w niej substancje, które pomagają w ukorzenieniu się i wzroście trawy, dlatego pozwala ona na uzyskanie jeszcze lepszego efektu.

 

Ziemia do iglaków

Dedykowana jest do roślin iglastych, na przykład może być używana pod rośliny jak tuje, sosny czy świerki, aby wspomnieć tylko o paru roślinach. Wspiera ich wzrost i powoduje, że rosną szybciej i są mocniejsze.

 

Ziemia kwiatowa

To typ uniwersalnej ziemi przeznaczonej do stosowania pod kwiaty – wysiewane, wysadzane, również w skrzynkach i doniczkach.

 

Ziemia balkonowa

Typ ziemi ogrodowej dedykowanej do stosowania w skrzynkach oraz w donicach. Dedykowana do roślin tarasowych oraz balkonowych, ale również sprawdza się podczas uprawy pokojowej. Zawiera dodatek nawozów poprawiających wzrost roślin.

 

Ziemia do siewu

Specjalny typ ziemi przeznaczonej do zastosowania pod wysiewy. Optymalny profil składników powoduje, że rośliny kiełkują wtedy łatwiej i szybciej.

 

Dobra ziemia ogrodowa Kraków – różne rodzaje ziemi ogrodowej możesz kupić w krakowskich sklepach!