Łojotok: co to jest? Przyczyny i leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry, również określane jako łojotok, jest jedną z dolegliwości dotykających skóry twarzy i głowy. Czym dokładnie jest ta choroba? Co ją wywołuje? Jakie są możliwości jej leczenia?

Czym jest łojotok?

Łojotok, znany również jako łojotokowe zapalenie skóry, jest dolegliwością, w której skóra wytwarza dużo łoju, czyli sebum. Osoby z łojotokiem mają zwiększoną tendencję do wyprysków skóry, a także mogą pojawić się u nich objawy związane z zapaleniem skóry, czyli jej zaczerwienienie, podrażnienie. W przypadku łojotoku skóry głowy obserwowane jest bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów oraz pojawienie się łupieżu.

Przyczyny łojotoku

Dokładna przyczyna łojotokowego zapalenia skóry nie jest znana, ale uważa się, że jest związana z kombinacją czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Oto kilka potencjalnych przyczyn łojotoku:

  • Zmiany hormonalne lub zaburzenia równowagi, które występują w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy, w tym nadmiar androgenów, czyli hormonów męskich,
  • Czynniki genetyczne, także związane z gospodarką hormonalną,
  • Osłabiony układ odpornościowy,
  • Stres,
  • Zaburzenia przemiany materii,
  • Niedobory witamin, w tym witaminy A, E, C, B2,
  • Czynniki środowiskowe, w tym zimne i suche powietrze lub narażenie na agresywne chemikalia,
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry i skalpu.

Gdy obserwowane są takie właśnie objawy, które nie ustępują pomimo prawidłowej pielęgnacji skóry, warto skonsultować się ze specjalistą takim jak dermatolog Oświęcim jest jednym z miast, w którym można skorzystać z szybkich wizyt w gabinecie dermatologa.

Jak leczy się łojotok?

Łojotok może być leczony różnymi metodami, które są dobierane zależnie od postaci tej dolegliwości oraz stopnia jej zaawansowania. Najczęściej wykorzystuje się:

Szampony lecznicze

Łojotok na skórze głowy można leczyć szamponami leczniczymi zawierającymi składniki przywracające równowagę skórze głowy i składniki przeciwdrobnoustrojowe. Te szampony pomagają kontrolować wzrost drobnoustrojów na skórze głowy, w tym grzybów drożdżowych, łagodzą łojotok i zmniejszają stany zapalne.

Miejscowe kremy lub maści

W przypadku łojotoku na twarzy lub innych częściach ciała można przepisać miejscowe kremy lub maści zawierające odpowiednio dobrane składniki aktywne w celu zmniejszenia stanu zapalnego i redukcji nadmiaru sebum.

Nawilżanie

Bardzo ważna jest również systematyczna rutyna pielęgnacyjna skóry. Zalecane jest używanie kosmetyków o działaniu nawilżającym na obszarach nadmiernego łojotoku, co także wpływa na stan skóry. Często zdarza się, że nadmierna produkcja sebum następuje wtedy, gdy skóra jest nadmiernie przesuszona, dlatego produkuje dużą ilość tej substancji, by ochronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeżeli zatem pojawiają się objawy związane z łojotokiem, warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry. Gdy natomiast nie pomoże ona w zniwelowaniu problemu, w takim przypadku warto pamiętać o wizycie u dermatologa. Lekarz ten będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie dobrane do danego problemu.