Kosmetologia, medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna – czym się różnią?

Czy warto iść do kosmetologa, lekarza medycyny estetycznej, a może chirurga plastycznego? Zobacz, czym różnią się te dziedziny i jakie zabiegu oferują!

Czym są kosmetologia, medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna?

Kosmetologia, medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna są związane z branżą beauty i mają one na celu poprawę wyglądu, ale różnią się zakresem i rodzajami procedur, które oferują. Co dokładnie kryje się pod tymi terminami?

Kosmetologia

Kosmetologia odnosi się do badania i stosowania kosmetyków oraz zabiegów kosmetycznych, które koncentrują się przede wszystkim na poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci. Kosmetolodzy zazwyczaj świadczą usługi, takie jak maseczki, nieinwazyjne zabiegi kosmetyczne, stylizacja włosów, nakładanie makijażu, pielęgnacja i stylizacja paznokci i inne zabiegi upiększające. Mogą również udzielać porad dotyczących pielęgnacji skóry i polecać produkty kosmetyczne.

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna obejmuje zabiegi medyczne i zabiegi mające na celu poprawę wyglądu twarzy, ciała i włosów. Obejmuje nieinwazyjne i minimalnie inwazyjne procedury, które wykonuje lekarz medycyny estetycznej Kraków jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z takiej właśnie usługi. Zabiegi medycyny estetycznej obejmują różnego rodzaju iniekcje, takie jak botoks i wypełniacze skórne, zabiegi laserowe, peelingi chemiczne, mikrodermabrazję i inne zabiegi mające na celu poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie oznak starzenia oraz poprawę rysów twarzy, na przykład w przypadku obniżonej objętości tkanek.

Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna to specjalizacja chirurgiczna zajmująca się rekonstrukcją, odbudową lub zmianą ludzkiego ciała. Chirurdzy plastyczni kończą uniwersytety medyczne i specjalizują się zarówno w zabiegach rekonstrukcyjnych w celu korygowania różnego rodzaju zmian o charakterze urazów, ubytków, jak i kosmetycznych w celu poprawy wyglądu pacjentów. Procedury chirurgii plastycznej obejmują między innymi powiększanie piersi, plastykę nosa, liposukcję, lifting twarzy i różne operacje modelowania sylwetki, na przykład usuwanie nadmiaru skóry.

Czym różnią się kosmetologia, medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna?

Główne różnice między tymi dziedzinami polegają na ich zakresie, poziomie inwazyjności i wymaganym szkoleniu zawodowym. Kosmetologia koncentruje się przede wszystkim na nieinwazyjnych zabiegach upiększających, podczas gdy medycyna estetyczna obejmuje zabiegi medyczne, ale generalnie unika poważnych operacji. Z kolei chirurgia plastyczna obejmuje zabiegi chirurgiczne wykonywane przez przeszkolonych chirurgów plastycznych. Wobec tego wybór odpowiedniego specjalisty w zakresie zabiegów beauty będzie głównie koncentrował się na oczekiwanych efektach. Kosmetologia będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą skupić się na lekkich zmianach w wyglądzie przez pielęgnację cery, medycyna estetyczna rekomendowana jest jako bezpieczny i mało inwazyjny sposób na redukcję wielu zmian skórnych i profilaktykę anti-aging. Gdy chodzi o większe oraz trwałe zmiany, wówczas warto odwiedzić chirurga plastycznego.