Jak zadbać o piękny uśmiech? Pomoże stomatologia estetyczna!

Chcesz, aby Twoje zęby miały biały odcień? A może masz kompleksy na punkcie diastemy? W takim przypadku warto udać się do dobrego stomatologa!

Stomatologia estetyczna jest jednym z działów stomatologii, który skupia się na tym, jak zęby wyglądają. Dla wielu pacjentów gabinetów ich wygląd jest równie ważny jak zdrowie, dlatego z myślą o nich opracowano szereg zabiegów poprawiających estetykę uśmiechu – wskazuje stomatolog Warszawa odent.pl. Kiedy warto zdecydować się na zabiegi stomatologii estetycznej? Co dokładnie wchodzi w jej skład?

Stomatologia estetyczna – kiedy warto?

Zabiegi stomatologii estetycznej są obecnie bardzo popularne i decyduje się na nie wielu pacjentów. W jakich przypadkach mogą być one pomocne?

Ze stomatologii estetycznej warto skorzystać wtedy, gdy celem jest usunięcie defektów związanych z wyglądem uśmiechu. Zaliczane są do nich między innymi:

  • osad i kamień nazębny
  • zażółcenia zębów
  • niesymetryczny kształt zębów
  • pęknięcia i nadłamania zębów
  • przerwy między zębami – diastemy
  • białe plamy na zębach

Współczesna stomatologia pozwala na usunięcie tych właśnie defektów i powoduje, że uśmiech może prezentować się olśniewająco – przekonuje stomatolog Warszawa odent.pl.

Rodzaje zabiegów stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna obejmuje pełną paletę zabiegów, które mogą pomóc osobom zarówno z niewielkimi defektami, jak i sporymi problemami. Wśród najczęściej prowadzonych zabiegów tego typu znajdują się:

Higienizacja zębów – skaling, piaskowanie

Zabieg higienizacji zębów ma podwójne zastosowanie, ponieważ pozwala on na usunięcie osadów na zębach, które mogą przyczyniać się też do próchnicy i chorób przyzębia, ale również wpływa on na wygląd szkliwa zębowego.

Higienizacja zębów polega na ich skalingu, czyli na usuwaniu kamienia, a następnie na piaskowaniu, czyli wykorzystaniu strumienia wody z piaskiem stomatologicznym pod wysokim ciśnieniem, aby usuwać widoczne na zębach zanieczyszczenia.

Po przeprowadzeniu zabiegu higienizacji zębów są one gładkie, bielsze, lśniące, dlatego prezentują się wtedy bardzo efektownie.

Wybielanie zębów

Nie zawsze zęby mają naturalnie biały odcień. Ich kolor może zależeć od diety, stosowanych używek, rodzaju używanej pasty do zębów, a nawet od zażywanych w przeszłości leków.

Gdy zatem zęby nie są białe, można zdecydować się na zabieg ich wybielania. Gabinetowe wybielanie zębów pozwala przy tym na uzyskanie o wiele lepszych efektów niż wybielanie domowe. Odbywa się przy udziale dentysty albo higienistki stomatologicznej, z wykorzystaniem silniejszych środków i nowoczesnych metod, więc zęby mogą uzyskać wtedy zachwycający wygląd nawet w ciągu jednej wizyty w gabinecie.

Obecnie najczęściej prowadzi się wybielanie zębów dwoma technikami, czyli:

  • wybielanie lampą, laserem – prowadzone w trakcie jednej wizyty w gabinecie
  • wybielanie nakładkowe – polega na przygotowaniu nakładek na podstawie wycisków zębów oraz na noszeniu ich ze środkiem wybielającym przez określony czas

Licówki

To prosty sposób na piękniejsze zęby – mówi stomatolog Warszawa odent.pl. Licówki to stałe protezy nakładane na przednią stronę zębów, by zmienić ich kolor i kształt.

Licówki są dostępne w dwóch wariantach, a dokładnie jako licówki kompozytowe oraz porcelanowe – droższe, ale również trwalsze i bardziej odporne na przebarwienia.