Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?

Kwiaty są pięknym, miłym dla oka dodatkiem każdego domu. Nadają mu przytulności, ciepła a dodatkowo niektóre z nich potrafią oczyszczać powietrze. Ludzie otaczający się roślinami są spokojniejsi. Towarzystwo zielonych roślin wpływa uspokajająco i kojące

Jak je pielęgnować aby były ładne cały rok?

Wybór odpowiedniego miejsca

Kluczowe znaczenie ma z pewnością miejsce gdzie te kwiaty będą stały. Standardowo w większości domów kwiaty doniczkowe stoją na parapetach okiennych. Dobrze jest jeśli jest to okno dobrze nasłonecznione, niezbyt ciemne. Kwiaty potrzebują światła, aby mogły prawidłowo się rozwijać. 

W zależności od odmiany niektóre rośliny potrzebują tego światła mniej, inne więcej. Uwagę należy zwrócić również latem, kiedy w mocno nasłonecznionym oknie zaczyna być gorąco. Nie wszystkie rośliny znoszą intensywne nasłonecznienie. Niektóre gatunki na czas lata lepiej zestawić z parapetu.  

 Odpowiednia temperatura

Temperatura jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu kwiatów doniczkowych. Większość roślin nie lubi wahań temperatury, otwierania okien zwłaszcza zimą, kiedy jest mróz a w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura. Optymalną temperaturą dla roślin w domu jest ok 12-18C.

Zimą, kiedy chce się wywietrzyć pomieszczenie- delikatne kwiaty lepiej na ten czas usunąć z parapetu. 

 Odpowiednie nawodnienie

Kwiaty doniczkowe zimą potrzebują mniej wody niż latem.  Dlatego wtedy należy unikać podlewania ich zbyt często. Zbyt obfite i częste podlewanie powoduje gnicie korzeni. Dobrym pomysłem jest wlewanie wody w większą i głębszą podstawkę, a roślina sama pobierze tyle wody ile potrzebuje. 

Nawożenie. 

Nawożenie jest ważnym elementem pielęgnacji kwiatów doniczkowych zimą i latem.  Zimą rośliny wolniej rosną, więc i nawozić należy je rzadziej. Latem częściej, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać obfite kwitnienie. 

  Przycinanie roślin

Zimą kwiaty przycina się dużo rzadziej lub wcale- tylko gdy jest to konieczne, gdyż zimą nie rosną tak szybko jak latem. Przycinać można chore, zwiędłe liście. Nie należy zbyt często przeprowadzać zabiegu przycinania, gdyż może to osłabić roślinę i doprowadzić do jej obumarcia.  

Podsumowanie

Kwiaty doniczkowe zimą i latem wymagają nieco innej pielęgnacji.  Najważniejsze jest odpowiednie umiejscowienie doniczek w miejscu z dobrym dostępem do światła słonecznego.  Pamiętanie o odpowiedniej temperaturze jak również nawadnianiu i nawożeniu roślin.  Rośliny odpowiednio pielęgnowane odwdzięczą się pięknym wyglądem przez cały rok.