Formowanie rotacyjne, czyli rotomolding w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych – na czym polega i kiedy jest stosowane?

Najczęściej produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych prowadzona jest z wykorzystaniem techniki wtryskowej, która polega na wtryskiwaniu rozpuszczonego tworzywa sztucznego do formy. Drugą popularną metodą jest formowanie rotacyjne, które określane jest też po angielsku jako rotomolding. Ze względu na specyficzny sposób produkcji wyrobów metodą formowania rotacyjnego znalazła ona zastosowanie w wytwarzaniu określonych typów produktów.

Na czym polega rotomolding?

Formowanie rotacyjne to proces produkcyjny stosowany do tworzenia wyrobów z tworzyw sztucznych, które są puste w środku i mają większe gabaryty. Proces ten polega na ogrzewaniu tworzywa sztucznego w postaci granulek w obracającej się formie, aż tworzyw się stopi i pokryje jej wnętrze. Forma jest następnie chłodzona w celu ostygnięcia tworzywa sztucznego i gotowy wyrób usuwany jest z formy. Do tego procesu produkcyjnego konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych maszyn, które na polskim rynku dostarcza między innymi firma orex-rotomoulding.pl. W jej ofercie dostępna jest szeroka gama sprzętu przeznaczonego do formowania rotacyjnego wyrobów o różnych rozmiarach.

Jak odbywa się proces formowania rotacyjnego?

Proces formowania rotacyjnego można podzielić na kilka etapów:

Przygotowanie formy

Forma jest wytwarzana zgodnie z projektem, a następnie dodawane są wszelkie niezbędne elementy, które mają znajdować się w gotowym wyrobie, na przykład uchwyty.

Dodanie materiału do formy

Do formy dodaje się odpowiednią ilość tworzywa sztucznego w postaci granulek

Ogrzewanie

Forma jest obracana podczas podgrzewania w piecu. Tworzywo sztuczne topi się i pokrywa wnętrze formy.

Chłodzenie

Forma jest chłodzona, dlatego dochodzi wtedy do ostygnięcie znajdującego się w nim tworzywa sztucznego oraz do powstania wyrobu.

Wyjęcie wyrobu z formy

Na koniec, gdy forma jest już chłodna, można ją otworzyć i usunąć z wnętrza powstały produkt. Potem cały proces powtarza się, aż do wykonania potrzebnej liczby wyrobów z tworzywa sztucznego.

Jakie są korzyści formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne to bardzo praktyczny i efektywny proces, który można wykorzystać do tworzenia szerokiej gamy produktów, w tym zabawek, części samochodowych, zbiorników, pojemników i innych. Proces ten pozwala na produkcję wyrobów o skomplikowanych kształtach i większych rozmiarach przy jednoczesnym uzyskaniu minimalnej ilości odpadów, co czyni go opłacalną opcją w wielu branżach. Warto też wskazać, że proces formowania rotacyjnego pozwala na wykorzystanie różnego rodzaju tworzyw sztucznych, co przekłada się również na jego szerokie zastosowanie w branży produkcyjnej. Rotomolding jest wobec tego bardzo praktyczną i efektywną metodą produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, która w wielu przypadkach stanowi alternatywę dla formowania prowadzonego metodą wtryskową w branży tworzyw sztucznych.