Balustrada kuta – rodzaje, zalety i ceny. Kiedy warto je wybrać?

Jaka balustrada najlepiej sprawdzi się przy schodach albo na balkonie? Wybór różnych wariantów jest spory, a wśród nich znajdują się balustrady kute, które od paru lat znów cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Jak powstają balustrady kute?

Termin balustrad kutych odnosi się do rodzaju wyrobów powstających metodą kucia z żelaza.

Kute wyroby produkowane są w zakładach kowalskich z wykorzystaniem różnych narzędzi kowalskich oraz wysokiej temperatury, która powoduje, że żelazo staje się plastyczne i łatwe do formowania – wyjaśnia pracownik zakładu kowalskiego efekt-metal.pl.

Balustrady są jednym z najpopularniejszych rodzajów wyrobów kutych i obecnie są one chętnie wybierane przez klientów do wielu obiektów – domów, apartamentów, biur, obiektów usługowych i komercyjnych, instytucji, obiektów hotelowych, gastronomicznych, by wspomnieć jedynie o paru z nich.

Rodzaje balustrad kutych

Obecnie balustrady kute są realizowane w wielu wariantach i można dzięki temu również dobrać je do wielu miejsc montażu – na zewnątrz obiektów i wewnątrz nich. Najczęściej wykorzystuje się:

Balustrady kute schodowe

Przeznaczone są one do zabezpieczenia schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki nim możliwa jest jednak nie tylko ochrona użytkowników, lecz również stworzenie przepięknych, oryginalnych przestrzeni w różnych stylach – nowoczesnym i klasycznym.

Balustrady balkonowe

Również balustrady kute wykonuje się jako balustrady przeznaczone do montażu na balkonach. W tym przypadku montaż następuje na zewnątrz, ale dzięki zabezpieczeniu kutego żelaza przed czynnikami pogodowymi, niskimi i wysokimi temperaturami można zapewnić jego maksymalną trwałość.

Balustrady kute – gotowe i na zamówienie

Balustrady tego typu można również podzielić na dwie kategorie pod kątem ich sposobu produkcji.  Tym przypadku wyróżnia się zatem balustrady gotowe oraz balustrady na zamówienie.

Gotowe balustrady kute mają przystępne ceny, ale trzeba pamiętać o tym, że występują one w ograniczonych wariantach pod kątem ich wzornictwa i wymiarów. To powoduje, że nie zawsze można dobrać je optymalnie. Również nie wszystkie wyróżniają się wysoką jakością.

Alternatywą jest wtedy zamówienie wyrobów zakładzie kowalskim, na przykład w firmie efekt-metal.pl. Wtedy przygotowywane są one na zamówienie pod kątem wyglądu i wymiarów, dzięki czemu mogą być w pełni dobrane do miejsca montażu i gustu klienta.

Dlaczego warto wybrać kutą balustradę?

Tym, co wyróżnia balustrady kute, jest przede wszystkim:

  • bardzo wysoka trwałość i wytrzymałość
  • odporność na czynniki zewnętrzne
  • atrakcyjny wygląd
  • wiele stylów do wyboru
  • możliwość wykonania na zamówienie

Ceny balustrad kutych

Ceny związane z przygotowaniem balustrady kutej schodowej albo balkonowej zależne są głównie od jej długości oraz od wybranego typu stylu i zdobienia.

W przypadku prostych balustrad kutych ceny rozpoczynają się od około 600 złotych za metr bieżący, natomiast wtedy, gdy balustrada ma być już bogato zdobiona, wydatek będzie wynosić nawet około 2000 złotych za metr bieżący.