Badania ginekologiczne – rodzaje i przebieg. Kiedy są konieczne?

Badania prowadzone przez ginekologów pozwalają na określenie, co może być przyczyną różnych schorzeń układu rodnego u kobiet. Jakie z nich wykonuje się najczęściej w gabinetach ginekologicznych? Kiedy trzeba je przeprowadzić?

Kiedy konieczne są badania ginekologiczne?

Za pomocą badań ginekologicznych możliwa jest zarówno kontrola bieżąca stanu zdrowia pacjentek, jak i określenie powodu pojawiających się dolegliwości.

Zaleca się, aby badania ginekologiczne prowadzić przynajmniej raz na pół roku lub raz na rok, zależnie od stanu i wieku pacjentki.

Również wizyta u ginekologa będzie konieczna wtedy, gdy pojawią się określone dolegliwości, na przykład upławy, zaburzenia miesiączkowania, pieczenie i swędzenie okolic intymnych, wyczuwalne guzy w piersiach – wskazuje specjalista z klinikagalena.pl.

Rodzaje badań ginekologicznych

Do kategorii badań ginekologicznych zaliczyć można szeroką gamę procedur, które pozwalają na dokładne wskazanie przyczyn dolegliwości i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Do najczęściej prowadzonych badań przez ginekologów zaliczane są:

Standardowe badanie ginekologiczne

Termin ten odnosi się do badania prowadzonego w gabinecie ginekologicznym, na fotelu ginekologicznym. W jego ramach prowadzone jest badanie zewnętrznych narządów płciowych, wziernikowanie oraz dwuręczne badanie ginekologiczne.

Ginekolog może wtedy sprawdzić narządy pod kątem ich budowy oraz stanu w celu wykrycia nieprawidłowości. Podczas takiego badania wykonuje się również pobranie materiałów, na przykład do cytologii – informuje specjalista z klinikagalena.pl.

Badanie USG dopochwowe

W gabinecie ginekologicznym wykonuje się również badanie USG przeprowadzone najczęściej jako dopochwowe, rzadziej przez powłoki brzuszne.

Za pomocą tego badania ginekologicznego lekarz może określić położenie, budowę oraz strukturę narządów jak macica, jajniki i jajowody. Pozwala ono wtedy na wykrycie różnych zmian, na przykład guzów. Także dzięki niemu można wykryć wczesną ciążę.

Badanie piersi

Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym przeprowadzane są również badania piersi. Lekarz wykonuje je ręcznie albo z użyciem USG, co pozwala na wykrycie różnych zmian w piersiach, które mogą mieć też charakter nowotworowy.

Histeroskopia

Jest to badanie prowadzone wtedy, gdy poprzednie typy badań wskazały na nieprawidłowości. Polega ono na zbadaniu wnętrza macicy za pomocą specjalnego urządzenia.

Badanie to stosowane jest między innymi w przypadku pojawienia się dolegliwości jak bóle, nieprawidłowe krwawienia, problemy z zajęciem w ciążę. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, dlatego też nie powoduje on pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości u pacjentki.

Laparoskopia diagnostyczna

To metoda pozwalająca na przeprowadzenie oglądu oraz pobranie wycinków różnych narządów w jamie brzusznej oraz w miednicy małej. Stosowana jest ona między innymi w przypadku problemów jak niedrożność jajowodów, zrosty, mięśniaki macicy.

Biopsja

Badanie to polega na pobraniu z narządów tkanek w celu ich dalszego zbadania. Prowadzona jest między innymi biopsja zmian w piersiach oraz biopsja szyjki macicy, co pozwala na określenie, czy w próbkach znajdują się komórki nowotworowe.